Pôžičky ako často využívaná finančná služba

Túto finančnú službu využíva väčšina z násV dnešnom príspevku si bližšie ozrejmime pojem „pôžičky“, vo finančnom kontexte správne nazývané aj úvery. Mohli by sme sa o nich baviť vo všeobecnosti, no tento článok sa zameriava skôr na ich základné delenie, ktoré by vám pri ich výbere mohlo pomôcť. Pozornosť bude patriť aj tomu, na čo sa pri výbere sústrediť. Tie najlepšie pôžičky a všetky ich možnosti nájdete aj na stránke na toto odvetvie špecializovanej.  Ak sa chcete v oblasti pôžičky zdokonaliť ešte viac, môžete si pozrieť aj tento článok – https://en.wikipedia.org/wiki/Credit_(finance)

Úrok nie je jediný podstatný

Mnoho začiatočníkov v tejto oblasti si myslí, že jediné, na čo si treba dať pri výbere pôžičky pozor, je práve úroková sadzba. To je však len časť pravdy. Úrok síce má určitú výpovednú hodnotu, ale vyššiu výpovednú hodnotu, hlavne v prípade požičania vysokých súm, má ročná percentuálna miera nákladov, známa aj pod skratkou RPMN. Ide o číslo udávané v percentách, ktoré na rozdiel od úroku udáva to, koľko preplatíte počas jedného roka splácania vrátane úroku a iných poplatkov. Niekedy bolo toto číslo až niekoľkonásobne väčšie než úrok, dnes však zákon jeho hodnotu upravuje a nemal by prekročiť 33%. Či to však bude tak aj o niekoľko mesiacov po uverejnení nášho článku, nevieme s istotou povedať.

Poskytovateľ

To, či vás pôžičky vyjdú výhodne alebo nie ovplyvňuje aj to, od koho si ich plánujete požiadať a na výber máte bankové a nebankové služby. Klasický obraz je, že banky sú dobré, nebankovky zlé. Na základe čoho však vzniklo takéto zaradenie? Na základe neopatrnosti ľudí, ktorí peniaze chceli bez ohľadu na to, čo to pre nich bude znamenať a teda si nenaštudovali podmienky. Ak by si ich naštudovali a nepáčili by sa im, s nevýhodnou ponukou by nesúhlasili a pištoľ im taktiež pri hlave nikto nedržal.

Najväčším rozdielom medzi bankami a nebankovými spoločnosťami je ten, že v nebankových môžete získať pôžičky ihneď bez registra, bez dokladovania príjmu či bez ručenia nehnuteľnosťou a dostupné sú aj pre nezamestnaných, aj pre ženy na materskej, aj pre študentov či dôchodcov. S takýmito možnosťami by ste sa určite v bankách nestretli. Nevýhodou týchto ponúk však býva, že majú vyšší úrok, no v niektorých prípadoch ich môžete získať bezúročne.

Rýchlosť dodania

Pokiaľ je vašim hlavným kritériom získania peňazí to, za aký čas ich môžete mať na účte, v tom prípade vás naše delenie poteší. Platí však to, že čím rýchlejšie peniaze potrebujete, tým menšia suma vám bude k dispozícii, a to následovne:

Rýchlosť, jednoduchosť a výhodnosťNajrýchlejšie pôžičky ihneď

Už z názvu vám mohlo vyplynúť, že nič rýchlejšie ako nebankové pôžičky ihneď doposiaľ na trhu nie je a to z toho dôvodu, že sú žiadateľom dostupné do 24 hodín prípadne do 10 minút od schválenia žiadosti. Ako ste mohli správne pochopiť, dostupné sú len u nebankových poskytovateľom, ktorí vám môžu takýmto tempom poskytnúť sumu až do 500 eur a to bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia nehnuteľnosťou, ale aj vám, čo ste nezamestnaný, dôchodca, študent alebo žena na materskej. Doba splatnosti býva väčšinou jeden mesiac a úrok sa pohybuje okolo 20%.

Rýchle pôžičky do 4 dní

Inou alternatívou získania peňazí sú práve rýchle pôžičky, ktoré však budú bez registra či bez dokladovania príjmu dostupné len veľmi ťažko. Do 4 dní však môžete získať až 5 000 eur. Žiadať môžete pre zmenu už aj v bankách, nielen v nebankových spoločnostiach. Doba splatnosti je dlhšia, môže byť niekoľkomesačná, ale aj niekoľkoročná. Úrok je opäť tesne nad alebo pod 25%.

Klasické dlhodobé pôžičky

Tieto produkty patria k najznámejším, pretože poskytujú skutočne vysoké sumy až do 200 000 eur, no za prísnych podmienok. Doba príchodu peňazí na účet môže byť až 14 dní, pričom je nutné počítať so založením nehnuteľnosti, s kontrolou registra a s dokladovaním príjmu. U niektorých nebankových poskytovateľov by ste sa možno mohli niektorej podmienke vyhnúť, no odrazí sa to na úroku. Doba splácania môže byť až 30 rokov, nie však viac. Úroková sadzba sa u bankových poskytovateľov pohybuje do 5%, u nebankových nad 10%.

Spôsob požiadania

Iným údajom, ktorý by vás mohol pri výbere produktu ovplyvniť je ten, ako možno oňho požiadať. Takže, čo asi tušíte je, že o pôžičky môžete požiadať osobne, telefonicky, no inými menej osobnejšími metódami sú online požiadanie a žiadosť cez sms.

Osobná a telefonická žiadosť sú známe každému. Požadujú osobný kontakt či už fyzický alebo telefonický s pracovníkom spoločnosti, s ktorým môžete osobne prekonzultovať detaily produktu. Pokiaľ chcete skúmať viac ponúk, môže to byť časovo veľmi náročné a obetovať budete musieť aj niekoľko hodín z vášho voľného času.

Žiadať o pôžičky online je nielen maximálne pohodlné, ale aj minimálne stratové. Na porovnanie ponúk nepotrebujete hodiny času, ale ak máte správnu stránku, tak vám stačí aj 5 minút. Z domu si vybavíte všetko čo potrebujete a bezplatne si zistíte tú najvýhodnejšiu ponuku. Pomocou internetu môžete požiadať o všetky možné sumy, teda od 20 eur do 200 000 eur.

Iným núkaným spôsobom, ako možno o pôžičky požiadať, je sms správa. Tento spôsob je prítomný jedine u nebankových spoločností, no je pomerne nevýhodný, lebo je pomalý, má náročnejšie podmienky na získanie, pričom umožňuje získať „len“ 500 eur. Ďalej je ich doba splatnosti pomerne krátka a poplatky veľmi vysoké. Úroky nie sú jediným poplatkom, ale účtujú sa aj poplatky za sprostredkovanie sumy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *