Nebankové a bankové pôžičky

Prstom v oblakochPokiaľ jednotlivci potrebujú väčšiu či menšiu finančnú pomoc, medzi najčastejšie apelovanými sú práve bankové a nebankové spoločnosti. Okrem iného je možné si požičať aj od jednotlivcov, to však býva náročnejšie na psychiku žiadateľa, ktorý sa musí priznať, že má finančné problémy. Preto bude náš článok skúmať práve nebankové a bankové pôžičky, ich úskalia, plusy či rozdiely. Jedno je však, nikto vás nemôže oklamať, ak sa oklamať nedáte. Preto už v úvode zdôrazňujeme, aby ste si jednotlivé spoločnosti (hlavne nebankovky) overovali v zozname licencovaných spoločností napr. aj na stránke NBS. Tá obsahuje vždy aktuálne informácie, takže nehrozí, že naletíte firme, ktorá stratila licenciu. Teda pokiaľ sa budete riadiť týmto zoznamom… Predstavme si teda bankové a nebankové pôžičky bližšie.

Základné rozdiely

Všeobecne platí, že ľudia majú väčšiu dôveru v banky ako nebankovky. Príčinou toho je, že mnoho spoločností (hlavne nelicencovaných) svojich zákazníkov doslova zdieralo z kože. Tí museli požičanú sumu vrátiť niekoľkonásobne vyššiu, čiže išlo skutočne o úžerníctvo. Ako sme už v úvode uviedli, dnes si už viete rýchlo skontrolovať, ktorej spoločnosti možno veriť a ktorej už nie. Pokiaľ chcú jednotlivé subjekty legálne existovať, musia rešpektovať štátne ustanovenia. Nebankové a bankové pôžičky nie sú výnimkou a preto ak by prekračovali zákonom stanovené normy, rýchlo by skončili. Poďme teda k rozdielom.

  1. Nároky na žiadateľa

Asi nebude pre nikoho novým, ak povieme, že nebankové pôžičky môžete získať oveľa jednoduchšie ako bankové. Pokiaľ potrebujete čo i len najnižšiu poskytovanú sumu z banky, musíte spĺňať skoro také kritéria ako pri vysokých sumách (okrem založenia nehnuteľnosti a iných poplatkov). Menej populárne subjekty majú svoje dvere otvorené aj pre obyčajných ľudí, ktorí možno žijú len zo štátnych príspevkov. Napriek tomu vedia s peniazmi dobre hospodáriť, no raz za čas sa vyskytne niečo, čo musia neodkladne vyriešiť a na to potrebujú financie nad rámec ich bežného života. Nebankové pôžičky sú na rozdiel od bankových dostupné aj pre nezamestnaných ako dôchodcov, ženy na materskej, študentov a je možné ich získať bez dokladovania príjmu či bez registra.

  1. Výška poskytovanej sumy

Jednotlivé inštitúcie poskytujú finančnú pomoc v rôznych hodnotách. Najnižšie možné čiastky si môžete požičať v nebankovkách a najvyššie zas v bankách. Nebankové pôžičky začínajú už od približne 20 eur a končia väčšinou na 30 000 eurách. Zriedkavo sa je možné stretnúť aj s vyššími sumami. Pokiaľ máte vyššie ciele, ktoré sú finančne náročnejšie, banky vám vedia požičať aj viac ako 100 000 eur, no na to treba dokazovať veľa vecí.

  1. Doba splácania

Medzi nevýhody nebankových pôžičiek v porovnaní s bankovými patrí aj to, že majú kratšiu dobu splatnosti. Aj pri niekoľkých stovkách eur môže ísť o niekoľkodňovú splatnosť (napr. 30 dní), zatiaľ čo pri podobnej sume v banke by ste mali aj niekoľko mesiacov. Ku konkrétnym dobám splatnosti sa vyjadríme nižšie, kde si zmienime jednotlivé produkty. Najdlhšiu dobu splatnosti ponúkajú banky, ktoré ku vyšším požičaným sumám ponúkajú až 30 rokov na splatenie.

O aký produkt požiadať?

Prepočet bankoviekPokiaľ viete, o akú sumu máte záujem, ale neviete, aký produkt a od koho by bol pre vás vhodný, tento stručný popis jednotlivých produktov vám určite pomôže. Treba si však dať pozor na to, že v niektorých prípadoch ide o čisto nebankové pôžičky, takže žiadať ich v bankách by bolo zbytočné.

  1. Pôžičky ihneď do 500 eur

Mnohokrát sa stáva, že si vzniknutá situácia žiada okamžité finančné riešenie, časový odklad je neprípustný, no bankový účet toľko prostriedkov nemá. Preto sú k dispozícii nebankové pôžičky ihneď, ktoré môžete mať na účte už do 10 minút od schválenia. Maximálne však do 24 hodín od požiadania. Požičať si takto rýchlo môžete až do 500 eur. Takúto sumu môžete v niektorých prípadoch získať bez registra, bez dokladovania príjmu a nemusíte byť zamestnaný. Splatnosť tohto typu produktu je väčšinou do 30 dní. Niekedy je aj možnosť jej predlženia, no za príplatok. Úroková sadzba môže presiahnuť 30%, no na druhej strane môže byť aj na nule. Hlavne pri špeciálnych akciách spoločností, ktoré svojim novým zákazníkom požičajú bezúročne.

  1. Rýchle pôžičky do 5 000 eur, niekedy aj vyššie

Dobrou správou je, že aj vyššie sumy môžete získať pomerne rýchlo, nie však do 24 hodín, ale do 7 dní. Už do 5 000 eur vám požičajú aj bankách aj v nebankovkách. Treba ale počítať s náročnejšími kritériami. Už aj nebankové pôžičky s vyššou sumou môžu požadovať dokladovania príjmu prípadne budú kontrolovať register. Doba splatnosti môže byť aj niekoľkoročná a úroková sadzba je zväčša do 30% a to aj v bankách.

  1. Klasické dlhodobé pôžičky aj nad 100 000 eur

Či už ste mladý alebo starší a potrebujete vyššiu sumu peňazí, najlepšie je sa obrátiť na bankové pôžičky, ktoré vám vedia vysoké sumy sprostredkovať s nízkym úrokom. Úrok nebankových ponúk väčšinou presahuje 10%, zatiaľ čo v bankách nájdete aj pod 1%. No napriek tomu môžu nastať preplatky až v desiatkach tisícoch eur. Preto by sme chceli upozorniť na online kalkulačku, ktorá urobí porovnanie vašich súčasných možností, ako bankových, tak aj nebankových pôžičiek. Je bezplatná a nezáväzná, takže je skutočne nápomocná, pokiaľ hľadáte to najlepšie a najvýhodnejšie na trhu. Splatnosť pri vyšších sumách môže byť aj 30 rokov. V tomto prípade je ale potrebné počítať so založením nehnuteľnosti. Ich vybavovanie je dlhšie, no niekedy sa to dá všetko stihnúť do 2 týždňov.

Spôsob požiadania

O nebankové aj bankové pôžičky môžete žiadať online aj telefonicky, prípadne cez sms (nie v bankách). Možnosť osobne požiadať o túto finančnú pomoc poskytujú hlavne banky, pretože nebankovky majú svoje kamenné pobočky len veľmi zriedkavo.

Ako ste sa mohli dočítať, bankové a nebankové pôžičky majú medzi sebou rozdiely a viac o nich si môžete zistiť napr. aj v tomto príspevku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *